Kurs na mediatora – poszerzenie kompetencji i perspektyw

Zawód mediatora jest promowany jako jeden z najważniejszych zawodów XXI wieku. Żeby zostać mediatorem nie trzeba mieć ukończonych specjalistycznych studiów – wystarczy z sukcesem przebyć szkolenie. Podstawowy kurs dla mediatorów trwa zaledwie około 40 godzin.
Osoba, która chce zostać mediatorem, powinna opanować podstawową wiedzę i praktyczne umiejętności związane z psychologią konfliktu, prowadzeniem negocjacji, narzędziami konstruktywnej komunikacji interpersonalnej. Do zagadnień poruszanych podczas podstawowego kursu dla mediatorów należą również procedury mediacji, jej etapy i zasady jej prowadzenia oraz konstruowanie dokumentów mediacyjnych. Wobec tego, że mediacja jest powiązana z postępowaniem sądowym, choć mniej sformalizowana, na zostanie mediatorem decyduje się wielu prawników, w tym także adwokaci i radcy prawni. Kurs dla mediatora jest połączeniem wykładów i warsztatów, podczas których są przeprowadzane symulacje, angażujące uczestników szkoleń.
Przebieg szkolenia i zakres tematyczny
Firmy organizujące szkolenia dla mediatorów nie mogą swobodnie decydować o tym, jakie zagadnienia będą poruszane podczas kursu. Szkolenie powinno być przeprowadzone zgodnie ze standardami szkolenia mediatorów Społecznej Rady ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości. Po przeprowadzeniu wykładów uczestnicy otrzymują materiały szkoleniowe, przydatne w codziennej pracy mediatora oraz wzory ugód mediacyjnych, wezwań i innych dokumentów. Osoby prowadzące szkolenia dla mediatorów mogą wykorzystywać rozmaite metody, począwszy od wykładów, przez scenki, testy i autotesty, a skończywszy na symulacjach mediacji.
Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia
Organizator szkolenia wystawia zaświadczenie zawierające informację o wymiarze czasowym i programie merytorycznym szkolenia zgodnie ze standardami szkolenia mediatorów Społecznej Rady ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów przy Ministrze Sprawiedliwości. Po ukończeniu kursu oraz spełnieniu innych wymogów prawnych, uczestnik kursu może złożyć wniosek o wpis na listę mediatorów, a następnie prowadzić mediacje w sprawach rodzinnych, gospodarczych, pracowniczych i karnych.
Specjalistyczne szkolenia dla mediatorów
Oprócz szkoleń ogólnych, dostarczających podstawowej wiedzy, mediatorzy mogą skorzystać z oferty specjalistycznych szkoleń, poszerzających wiedzę i kompetencje z określonej dziedziny. Zazwyczaj specjalistyczne kursy wiążą się z poszczególnymi rodzajami spraw. Pozwalają one poznać specyfikę poszczególnych spraw, np. rodzinnych, gospodarczych, cywilnych lub karnych.
Kursy jako inwestycja w przyszłość
Według najnowszych trendów w sądownictwie, mediacja wkrótce stanie się codziennością. Obecnie mediację można przeprowadzić pozasądowo, albo już po wszczęciu postępowania sądowego – wówczas strony sporu są kierowane na mediację przez sąd. W wielu sytuacjach to bardziej korzystne niż rozstrzygnięcie sporu przez bezstronny sąd. Kwestie związane ze sporami małżeńskimi i rodzinnymi, podobnie jak spory cywilne i gospodarcze, można rozwiązać szybciej i taniej, bo strony mają możliwość wypracowania treści ugody. Rola mediatora jest ogromna i wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Od kompetencji mediatora zależy sukces postępowania mediacyjnego. Obecnie popularność mediacji jest niewielka, ale sądownictwo dąży do zwiększenia jej znaczenia w rozwiązywaniu sporów.
Przebycie kursu podstawowego, a następnie poszerzanie wiedzy z zakresu poszczególnych specjalizacji oraz wpisanie się na listę mediatorów sądowych, może przynieść początkowo niewielkie przychody, ale w późniejszym czasie zaowocuje wysokimi zyskami – zwłaszcza, gdy zyska się reputację skutecznego, rzetelnego mediatora. Kompetencje mediatora są przydatne nie tylko do wykonywania tego zawodu, ale również dla prawnika prowadzącego negocjacje z kontrahentem, osoby pracującej w fundacji lub stowarzyszeniu, albo organie pomocy społecznej. Umiejętność prowadzenia zwaśnionych stron do ugody stanowiącej definitywne zakończenie konfliktu w XXI wieku jest ważną i bardzo cenioną kompetencją.